Péče o pleť v pubertě: kdy začít?

Péče o pleť v pubertě: kdy začít?

Základním tajemstvím sametově krásné pokožky žen z východu, především z Japonska a Korey, je péče o pleť opravdu již od ranného věku. Největší pozornost pak věnují rituálům čištění pokožky. Tento přístup je skvělou prevencí proti mnoha kožním problémům, které se poprvé objevují zejména v pubertě. 

V jakém věku bychom se tedy měli začít starat o pleť? Jak vybrat kosmetické produkty a procedury? 

 

Dermatologové a odborníci na kosmetiku se shodují na tom, že věk 16ti let je ideálním okamžikem, kdy by se mělo začít s denní péčí o pokožku obličeje. Právě v tomto věku se mění struktura pokožky a zvyšuje se aktivita mazových žláz. Systematická péče o pleť slouží jako prevence proti akné a pomáhá také dlouhodobě udržovat dobrý stav pleti.                      

Pokožka mladých dívek ve věku 15–25 let má úžasné regenerační schopnosti. V ideálním případě je v tomto věku pleť hladká, elastická a zářivá. Bohužel znečištěné městské prostředí v kombinaci s probíhajícími hormonálními změnami mladého organismu, dokáží podstatně zhoršit stav kůže.

 

Základní problémy:

  • nadměrně mastná pleť,
  • pravidelné vyrážky a pupínky,
  • komedony (černé tečky),
  • jizvy po akné, které se objevují na místě akné samotného. 

 

Mladé ženy se suchou pokožkou jsou vzácným případem.

 

Jak se tedy správně postarat o mladou pleť?  

Nepříjemným faktem je, že vyrážky a pupínky hormonálního původu nejde v období puberty zcela vyléčit. Za normálních okolností by měly zmizet poté, co se vyrovná hladina hormonů. Tento proces však není časově předvídatelný, proto musí některé slečny řešit akné i tehdy, kdy už mají pubertu dávno za sebou. 

 

Základní a nezbytnou prevencí, v případě problematické mladé pleti, je hygiena. Pravidelné čištění pokožky obličeje snižuje riziko výskytu akné a černých teček. S čištěním samotným se to však nesmí přehánět - v touze zbavit se nenáviděných pupínků a černých teček, začnou mladé dámy občas používat velmi agresivní kosmetické prostředky s obsahem alkoholu, kyseliny salicylové a dalších látek, jež „účinně“ dehydratují pleť. Další možnou chybou je použití exfoliačních prostředků s obsahem kyselin a hrubou strukturou.     

 

Pokožka ve výsledku ztrácí svůj přirozený „ochranný film“, což poskytuje prostor k množení bakterií. Ty vyvolávají záněty a zarudnutí na vysušené a podrážděné pleti. Pokud špatný proces čištění doplňuje pravidelné mačkání pupínků, dochází navíc k tvorbě jizev.

 

A co líčení? 

 V případě líčení aknózní pleti bychom se měli řídit pravidlem „méně je lépe“ - multifunkční přípravky budou proto tou správnou volbou. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, slečnám s problematickou pletí neuškodí tzv. CC nebo BB-krémy. Důležité je, že textura BB a CC-krémů by měla být lehká, finální volba konkrétního produktu pak již záleží na osobních preferencích. BB krém je zkrášlující balzám, který pleť hýčká, rozjasňuje a hydratuje. CC krém obsahuje navíc vyživující látky redukující zarudnutí a jiné barevné nesrovnalosti. Takové přípravky nejen nahradí hydratační denní krém, ale také ochrání póry pokožky před slunečním zářením a prachem.

 

Jednou za čas do salonu 

I přes veškerou snahu řádně pečovat o pleť v domácích podmínkách, se občas bohužel stane, že výsledek není skoro vidět, neboť hormonální nerovnováha zkrátka v daném období drží nad kvalitou pleti nadvládu. 

Vhodným řešením je proto doplnit domácí beauty-rutinu o návštěvy kosmetického salonu, kde poskytnou odbornou péči. V případě problematické pleti se doporučuje její občasné čištění ultrazvukem, ve složitějších situacích pak mechanické čištění. Obě ošetření obvykle doplňují regenerační a hydratační masky. Žádné kosmetické injekce a peelingy nejsou potřebné, hlavním cílem je přirozeně zdravá a čistá pokožka. 

 

21.12.2020
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907