Maskné: příčiny, řešení, prevence

Maskné: příčiny, řešení, prevence

Roušky se za poslední rok staly nedílnou součástí našeho denního outfitu. Nejen že nás chrání před virovými onemocněními, ale mnohdy slouží také jako skvělý doplněk. Jemná pokožka obličeje však z této novinky není moc nadšená. Výsledkem poctivého nošení roušky se tak stává podrážděná pleť, zesílení projevů akné, sem tam se objevující se pupínky, vyrážky apod. Tento dermatologický problém roku 2020 už získal i vlastní název - seznamte se s maskné. 

Proč nošení roušky vyvolává podobné nepříznivé reakce pleti?  

Mluvení a dýchání do roušky vytváří mezi horní vrstvou pleti a látkou teplou vlhkou atmosféru. Ovlivňuje se tak hodnota pH pokožky a zároveň se zvyšuje riziko růstu bakterií. Bavíme se především o P. Acnes, bakterii způsobující bolestivé vyrážky. V případě, že o pleť nebude důkladně postaráno, mohou se projevy maskné stát chronickými.    

Jelikož se nošení roušek vyhnout nemůžeme i kdybychom sebevíce chtěli, je potřeba začít dávat důraz na prevenci.

„Správná“ rouška - Látkový výrobek od návrháře vypadá sice moc hezky, ale málokdo opravdu dbá na dezinfekci roušky po každém nošení, co si budeme povídat. Zdravotnická sterilní rouška z lékárny, kterou můžete kdykoliv vyměnit, je proto lepší volbou. 

Změna denní rutiny péče o pokožku - V období nošení roušek by se opravdu nemělo zapomínat na důkladné čištění pleti, a to nejen ráno a večer, ale i přes den - zkrátka dle potřeby. 

Trochu jiné hydratační kosmetické prostředky - Neměly by totiž obsahovat žádné oleje, neboť to jenom zvyšuje projevy mastnoty pleti a ano, i riziko výskytu maskné.

Nekomedogenní dekorativní kosmetika – pro vaši pleť bude momentálně nejlepší, vzdáte-li se pro teď používání makeupu a pudru úplně. Pokud se však těchto krycích produktů nechcete či nemůžete vzdát, vybírejte ty, které budou k vaší pokožce co nejšetrnější.    

Péče o přirozenou ochrannou bariéru pokožky - Kvůli nošení roušky se naše přirozená bariéra postupně „opotřebovává“ a tak je dobré začít používat prostředky s obsahem léčivých a pro plet’ posilujících látek jako je kyselina hyaluronová, peptidy, ceramidy a vitamíny jako např. zinek.

16.11.2020
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907