Akné a PMS: jak řešit péči o pleť v období hormonálních změn?

Akné a PMS: jak řešit péči o pleť v období hormonálních změn?

Při péči o pokožku bereme v úvahu její typ a aktuální stav. Během menstruace a těsně před ní se však pleť často chová nepředvídatelně. Abyste si byli jistí, že používáte správné kosmetické produkty, stačí si uvědomit, jaké procesy v tomto období probíhají ve vašem těle a jak se projevují na vaší pokožce.

Za menstruační cyklus jsou v našem těle zodpovědné tři hlavní hormony. Jedná se o testosteron, estrogen a progesteron. Právě jejich proměnlivé hodnoty mohou za to, že místo pleti „jako miminko“ se ze dne na den vrátíte do období puberty a to včetně neslavných výkyvů nálad.

Hormony mají jednoduše zásadní vliv na pleť.

Na začátku nového hormonálního cyklu, tj. těsně po menstruaci, se snižuje hladina progesteronu a estrogenu v krvi. Během menstruace se může zase pleť lesknout a mohou se objevit pupínky nebo vyrážky - jakmile však menstruace skončí, kožní maz se přestává nadměrně vylučovat, pupínky a podráždění jsou méně nápadné a začnou postupně mizet.

V polovině cyklu a v době ovulace se hladiny hormonů normalizují. Pleťové buňky se aktivně obnovují, pokožka se vyrovnává a objevuje se dlouho očekávané přirozené rozjasnění - a to vše bez použití make-upu.

S nástupem luteální fáze, tj. poslední fáze před menstruací, nabírá na síle hormon progesteron. Výsledkem je nerovnoměrná a trochu ochablá pleť, výrazné otoky a mastný lesk, protože mazové žlázy produkují více kožního mazu.

 Je důležité si uvědomit, že výše popsané příznaky se mohou vyskytnout u všech typů pleti, ale u smíšené a mastné pleti jsou z pravidla viditelnější. Častou chybou je myšlenka, že se typ pleti najednou zásadně změnil. Přirozenou reakcí je pokusit se změnit i zaběhlý systém péče o pleť. Suchá pleť však pořád zůstane suchá a mastná pleť bude mastná.

 

Jak tedy správně pečovat o „záludnou“ pleť?

  • Zvolený systém péče by měl zůstat stejný.
  • Pokožku je třeba pravidelně a dostatečně hydratovat. Nedostatek hydratace způsobuje to, že se pleť snaží  napravit” situaci sama a tak vylučuje nadbytek kožního mazu a začíná se lesknout. V případech, kdy se „nálada“ pleti změní, může lokální pleťová maska pomoci tento problém odstranit. Například baktericidní nebo jílovitá maska skvěle odstraňuje záněty, zatímco multifunkční maska EnteFace pleť hydratuje, vyživuje a zároveň čistí. Vzácné rostlinné oleje ji obohacují o vitamíny a částečky hydrogelu kyseliny metylkřemičité doslova vytahují nečistoty z pórů.
  • Produkty obsahující alkohol by se vůbec neměly používat, protože zbytečně vysušují pokožku.
  • Agresivní a bolestivé kosmetické zákroky je nejlépe provádět buď přímo během menstruace, nebo po jejím skončení, kdy je citlivost pokožky snížena. Před menstruací je imunita organismu nejslabší, proto neexperimentujte s novými kosmetickými přípravky – vyhnete se tak nečekaným alergickým reakcím.

04.12.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907