Ochranná kožní bariéra. Co to je a jak ji nepoškodit?

Ochranná kožní bariéra. Co to je a jak ji nepoškodit?

Je pokožka po umytí nebo kosmetickém ošetření podrážděná a svědí? S největší pravděpodobností došlo k poškození ochranné kožní bariéry. Co to je za bariéru, jakou funkci plní a jak ji dokážeme obnovit či posílit?

Lidská pokožka se skládá ze tří hlavních vrstev - vnější vrstvy epidermis, dermis a hypodermis. Ochrannou kožní bariéru tvoří tři složky:

 • Rohová vrstva nebo-li stratum corneum – vnější vrstva epidermis, na jejímž povrchu se hromadí odumřelé kožní buňky.
 • Hydrolipidový film – další vrstva, která se skládá z kožních buněk keratinocytů. Jsou „slepeny“ pomocí lipidů tří typů - volné mastné kyseliny, cholesterol a ceramidy. Film doslova „skrývá“ stratum corneum, čímž posiluje ochranu.
 • Mikrobiom pokožky – soubor mikroorganismů, ve kterém množství „dobrých“ bakterií převyšuje počet těch „špatných“.

Co se děje při oslabení či poškození ochranné kožní bariéry?

Sluneční záření, znečištěný vzduch, chemikálie v domácnosti, kosmetika, stres a modré světlo z denně používaných přístrojů jako např. mobilní telefon nebo počítač mohou vést k oslabení ochranné bariéry pokožky. Tyto faktory ovlivňují naše endokrinní, nervové a reprodukční systémy, což znamená, že ovlivňují také stav pokožky. Nejrychleji samozřejmě reaguje atopická, citlivá a suchá pokožka.

Existuje ale i něco horšího než jen oslabená ochranná bariéra, a to je její příme poškození. Jaký je v tom rozdíl? Při oslabené ochranné funkci nemusí pokožka dávat žádné přímé signály. Při poškození se stane přecitlivělou, podrážděnou a dehydratovanou. Je totiž narušena její hlavní funkce – ochrana. Člověk proto pociťuje pálení a svědění, dokonce po aplikaci běžných kosmetických přípravků pokožka může zčervenat a začít se olupovat.

Několik základních chyb, kterých si dopouštíme při péči o pleť a tím způsobujeme oslabení kožní bariéry:

Chyba č. 1: příliš intenzivní péče o pleť

Aktivní složky jako retinol nebo kyseliny dělají s naší pokožkou zázraky. Je však třeba si uvědomit, že pokud to s takovými prostředky přeženeme, riskujeme zničení horních vrstev stratum corneum. Proto se nedoporučuje používat všechny agresivní prostředky najednou. Ano, někdy je tento efekt opravdu nezbytný k vyrovnání a zesvětlení tónu pleti. Intenzivní terapii by však měl provádět zkušený kosmetolog, který pak zároveň předepíše speciální prostředky pro obnovení ochranných funkcí pleti.

Doporučení:

Nepřetěžujte pokožku mnoha přípravky, i když slibují zázraky. Postupně zavádějte do systému péče účinné látky, začněte jednou týdně a sledujte reakci pleti. Při používání účinných látek ve své kosmetické rutině nezapomeňte na jemné čištění, hlubokou regeneraci a kvalitní hydrataci. Ingredience, které si poradí s dehydratací vytvořením tenkého filmu na pokožce a zadržením vlhkosti uvnitř:

Právě panthenol najdete například ve složení pleťové masky EnteFace, která se vyznačuje svoji multifunkčností - pokožku nejen čistí, ale také hydratuje a důkladně vyživuje.

Chyba č. 2: denní exfoliace pomocí hrubších peelingů

Není zakázáno pomáhat stratum corneum zbavovat se odumřelých buněk, ale nemělo by se to přehánět. Denní peeling zbavuje pokožku jejího přírodního mazu, způsobuje záněty a podráždění, protože opakovaně poškozujeme rohovou vrstvu a ta se nestíhá uzdravit. Množství a frekvence exfoliačních ošetření závisí na typu pokožky a konkrétním produktu.

Dávejte přednost jemným peelingům, výrobkům s kyselinami PHA nebo AHA nebo ovocnými enzymy a také enzymovým práškům. Všechny tyto produkty šetrně odstraní odumřelé kožní buňky, aniž by došlo k poškození ochranné bariéry. Používejte je opatrně – rozetřete po obličeji bez zbytečného tření. Měli by se aplikovat jednou nebo dvakrát týdně v případě tenké citlivé pokožky a dvakrát až třikrát u mastné a problematické pleti.

Doporučení:

Při péči o obličejovou pokožku stojí za to se úplně vzdát následujících kosmetických přípravků a pomůcek:

 • Pleťové peelingy s tvrdými abrazivními částicemi z meruňkových jader, skořápek vlašských ořechů nebo kávových zrn.
 • Hrubé houbičky na čištění obličeje. Ztenčují pokožku, narušují mikrobiom a zanechávají mikro poškození.
 • Chemický peeling s vysokým obsahem kyselin. Pokud je koncentrace zvolena nesprávně a nejsou provedena preventivní opatření, existuje riziko popálení a zničení ochranné bariéry.

Chyba č. 3: očista až do pocitu „skřípání“

Zdá se, že pokud se po čištění objeví podobný pocit, udělali jsme vše správně – máme tu pleť bez kosmetiky a nečistot. Ve skutečnosti to tak není: hloubkově čisticí prostředky (obvykle určené pro mastný typ pleti) mohou obsahovat alkohol, benzoylperoxid a agresivní, povrchově aktivní látky. Ty bohužel odstraňují z pokožky nejen odumřelé buňky a nečistoty, ale také lipidy z ochranného filmu epidermis.

Doporučení:

Používejte pouze jemné čisticí prostředky. Může to být pěna nebo gel s neutrální acidobazickou rovnováhou, bez vůní a hrubších exfoliačních částic. Pokud pokožka ostře reaguje i na ty nejjemnější čisticí prostředky, můžete si nejprve umýt obličej teplou vodou. Vyhněte se novým výrobkům s neznámými přísadami, pokud to po posouzení stavu pokožky nepředepisuje dermatolog nebo kosmetolog. Zde jsou ingredience, které vám pomohou:

 • Antioxidanty bojují proti volným radikálům, které ničí zdravé struktury pokožky.
 • Niacinamid zvyšuje syntézu ceramidů, nezbytných pro zdraví rohové vrstvy pleti.
 • Močovina brání růstu patogenních bakterií, které zase brzdí obnovu ochranné bariéry.
 • Prebiotika stimulují růst mikroorganismů nezbytných pro zdravý kožní mikrobiom.
 • Probiotika zmírňují citlivost a hydratují pokožku.
 • Ceramidy urychlují obnovu ochranné bariéry pokožky, zmírňují napětí a svědění.
27.10.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907