Jak se mění stav pleti na podzim? Příčiny a řešení

Jak se mění stav pleti na podzim? Příčiny a řešení

Po létě bývá pokožka dehydratovaná a poškozená, proto by péče o ni od druhé poloviny září měla být komplexní, zaměřená na ochranu, hydrataci, výživu a regeneraci. V dnešním článku podrobně popíšeme čtyři základní kroky péče o pleť na podzim.

Ochrana

Sluneční paprsky pleť dehydratují, přesušují, často se objevuje pigmentace. V naší klimatické zóně teplá sezóna končí náhle – teploty rapidně klesnou prakticky ze dne na den, začne foukat a pršet. Vítr a vlhkost narušují bariérové ​​funkce pleti. Pro pokožku již tak vystresovanou letním opalováním se jedná o dodatečnou námahu jejíž následky na sebe nenechají dlouho čekat. Patří sem přecitlivělost, olupování a podráždění. Kapiláry se stávají křehčími, což způsobuje vývoj růžovky. Snižuje se také lokální odolnost kůže vůči vnějším podnětům. Následně je dehydratace posílena vlivem ústředního topení a klimatizace.

Co s tím?

Nemá cenu se vzdávat kosmetiky s SPF faktorem ani na podzim. Klíčovou roli hraje denní hydratační krém s ochranou SPF 15–20, klidně i víc. Ochranu proti slunečnímu záření najdeme také v dekorativní kosmetice, např. v makeupech. Používáte-li jej denně, nemusíte nanášet zvláštní přípravek s SPF. Ultrafialové světlo typu A je přítomné ve slunečním spektru kdykoli během roku a jednoduše proniká skrz mraky. K opálení v listopadu samozřejmě nedojde, ale hyperpigmentace se objevit může.

Výživa a hydratace

Podzim je ideálním obdobím pro aplikaci přípravků s obsahem hydratačních složek, jako je např. glycerin, allantoin, kyselina hyaluronová, panthenol atd. Tyto složky doslova přitahují vlhkost z okolního prostředí a udržují ji v buňkách epidermis, takže pleť postupně získává zdravější vzhled.

Pleťové krémy musí obsahovat regenerační, vyživující a hydratační aktivní látky, které způsobí obnovu hydrolipidního filmu – tenké vrstvy na povrchu epidermis. Výborným řešením je použití dua „sérum plus krém“, ovšem vše záleží na typu pleti a konkrétních potřebách. Ke zlepšení stavu pokožky přispívá také pravidelná aplikace pleťových masek. Ideální volbou je multifunkční prostředek jako je například maska EnteFace, který plní více úkolů na jednou a má regenerační, vyživující, hydratační i zklidňující účinek.

Podzimní kosmetika by neměla mít komedogenní účinek, proto se doporučuje poradit se individuálně s odborníkem. Přípravky pro ranní a večerní péči by měly obsahovat stopové prvky, peptidy a probiotika.

Regenerace

V chladnějších měsících se proces přirozené obnovy pokožky zpomaluje. To je důvod, proč pokožka ztrácí zdravý a zářivý vzhled. Proces regenerace lze aktivovat pomocí peelingů s ovocnými kyselinami a dalších procedur na doporučení kosmetologa. Nicméně, regenerace by měla být nejen účinná, ale i delikátní. Při opalování je lidská kůže chráněna před ultrafialovým zářením nejen melaninem, ale také hyperkeratózou, tj. silnou rohovou vrstvou buněk. Proto na opálené tváři nejsou vidět žádné nedokonalosti: zesílené „stratum corneum“ skrývá veškeré nerovnosti. S nástupem chladné sezony se však rohová vrstva postupně ztenčuje, a začínají být vidět póry ucpané odumřelými buňkami – černé tečky apod.. V takovou chvíli je na čase začít pracovat na čištění a regeneraci pleti.

07.10.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907