Proč se projevy akné v létě zhoršují?

Proč se projevy akné v létě zhoršují?

„Jakmile přijde léto, pleť se mi na sluníčku hned zlepší“. Napadla vás alespoň jednou podobná myšlenka? Na každém šprochu pravdy trochu a ani tady se nejedná o naprostý omyl – bronzový odstín sluší snad každé pleti a zároveň úspěšně skrývá mnoho nedokonalostí typu pupínků, jizviček po akné apod. Nicméně se často zapomíná na to, že sluníčko může být i nepřítelem našeho zdraví, pokud se to s ním přežene.

Navzdory četným studiím a důkazům negativních účinků ultrafialového záření na naši pokožku, se mnoho lidí mylně domnívá, že aktivní slunce může pomoci odstranit kožní vyrážky. Ve skutečnosti se během léta riziko vzniku akné dramaticky zvyšuje a to z mnoha důvodů.

Zaprvé, v létě se více potíme. Na vlhké pokožce se kumuluje větší množství prachu a nečistot, které společně s vlhkým teplým vzduchem vytvářejí ideální prostředí pro bakterie a následné zánětlivé procesy. Zadruhé, obyvatelé velkých měst se musí vypořádat s následky činnosti průmyslových podniků. Kombinace vysokých teplot, vlhkosti a toxických emisí působí na naši pokožku opravdu nepříznivě. A za třetí, zmiňované ultrafialové světlo! Ultrafialové paprsky snižují imunitu pokožky tím, že ji vystavují oxidačnímu stresu. Bakterie a mikroorganismy se pak začínají množit rychleji a spouštějí zánětlivé procesy.

Ultrafialové světlo může mít na pleť náchylnou k akné dva zcela opačné účinky. Pod vlivem ultrafialového záření se pokožka stává sušší, může se tedy zdát, že se počet zánětlivých míst snižuje. Nicméně, tento účinek netrvá dlouho, po několika dnech se situace začíná měnit. Jakmile pleť ztrácí vodu,  po odpaření vlhkosti z pokožky následuje zesílení horní vrstvy epidermis, rapidně se zvyšuje produkce kožního mázu, což má za následek ucpání pórů, zánět a vznik akné.

Jak se hezky opálit a neřešit při tom zhoršení projevů akné?

  • Dbejte na pravidelné používání opalovací kosmetiky s vysokým SPF-faktorem, nejlépe 50+. Je-li vaše pleť náchylná k akné, volte pouze nekomedogenní prostředky speciálně pro váš typ pleti. Máte-li rádi aktivní odpočinek a vodní sporty – turistika, bazén, surfing – používejte voděodolný opalovací krém. Po každém koupání prostředek opětovně naneste.
  • Nemyslete si, že voda a sluníčko se postarají o čištění pleti - denní rutina péče o pleť by měla zůstat stejná jako doma. Vyhraďte čas ráno a večer na to, abyste pleť důkladně očistili od nečistot a přebytečného mazu.
  • Pro hlubší čištění používejte pouze jemné přípravky, neboť vaše pokožka je i tak dostatečně „vystresována“ každodenním opalováním. Volte multifunkční prostředky s hydratačním a vyživujícím efektem jako je například pleťová maska EnteFace. Její jemné peelingové částečky odstraňují odumřelé buňky, zatímco rostlinné olejové složky pečují o pokožku. Účinné jsou též jílové masky bez hrubších abrazivních složek. Veškerá „agresivní“ ošetření nechte raději až na podzim. 
  • Hydratace je na dovolené ještě více zapotřebí než ve městě. V případě krémů volte však jemné gelové prostředky, hutnější výživné krémy nechte na zimu. Nezapomínejte též na hydratační tonika.
  • Klíčovým prvkem je však hydratace přirozeným způsobem – pití čisté vody. V létě byste měli všeobecně rozhodně pít více než v zimním období. Sladké džusy, perlivé ochucené nápoje, káva, čaj nebo alkohol ovšem k hydrataci moc nepřispívají ☺ Tak s nimi opatrně.
15.07.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907