Která kožní onemocnění se zhoršují „díky“ UV záření?

Která kožní onemocnění se zhoršují „díky“ UV záření?

Bohužel sluneční záření nemá pro naši pokožku jen léčivé účinky – může na ni mít i nepříznivý vliv. Následkem je vývoj nebo zhoršění průběhu řady kožních onemocnění. O které z nich se jedná? Povíme vám o tom v dnešním článku.

  • Rosacea (růžovka) je chronické onemocnění. Mezi typické příznaky patří zarudnutí, malé červené uzlíky a rozšířené cévy na pokožce obličeje. Rosacea, která není léčena nebo je nesprávně léčena, podstatně zhoršuje stav pleti.
  • Akné (akné vulgaris) je běžné kožní onemocnění, vyskytující se u různých věkových kategorií lidí. Na rozdíl od mylné představy o výhodách pobytu na slunci, aknózní pleť zářením vyloženě trpí, neboť nadměrné množství ultrafialových paprsků aktivuje činnost mazových žláz. Projevy akné se následně zhoršují.
  • Sluneční akné je dalším typem akné, které vzniká pod vlivem klimatických faktorů v teplých zemích. Dle názorů některých vědců, může zapříčinit výskyt slunečního akné také kosmetika.
  • Řada autoimunitních onemocnění (např. Lupus erythematodes), tj. nemoci, při kterých vlastní imunitní systém těla začne na organismus útočit.
  • Různé typy nádorů (papilomy, névy, melanom, spinocelulární karcinom, bazaliom). Existují přesvědčivé důkazy, že nadměrné vystavení slunečnímu záření způsobuje velké množství mutací v kožních buňkách, což vede k tvorbě nádorových buněk.
  • Polymorfní solární dermatóza – různé kožní vyrážky, které vznikají po vystavení slunečnímu světlu u lidí s vnějšími (parfémy, pyl, oleje, kosmetika) a vnitřními (onemocnění střev, endokrinní systém) predisponujícími faktory.
  • Popáleniny kůže.
  • Solární elastolýza - destrukce elastických vláken pokožky pod vlivem slunečního záření.
  • Fotostárnutí. Na tuto komplikaci se lehce zapomíná, zvlášť na dovolené, kdy toužíme po bronzovém odstínu pleti.

Plánujete výlet do teplejších oblastí nebo prostě plánujete strávit delší dobu na slunci, ale máte obavy o své zdraví? Zajděte na preventivní prohlídku k dermatologovi a nechte si poradit ohledně péče o pleť během pobytu v teplých krajích. Odborník by vám měl hlavně říci, jaký SPF faktor opalovacího krému je pro vaši pokožku optimální.

Pokud se u vás vyskytnou kožní vyrážky po dlouhodobém pobytu na slunci nebo po výletu do teplých oblastí, je opět vhodné obrátit se na dermatologa. Odborník vyhodnotí zdravotní riziko a stanoví léčbu.

17.06.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907