Jak se zbavit černých teček?

Jak se zbavit černých teček?

Černé tečky patří mezi nejčastěji se vyskytující problémy s pletí a bojuje se s nimi opravdu těžko. Vždy je to totiž „běh na dlouhou trať“. Neexistuje žádný zázračný kosmetický výrobek, který situaci ze dne na den změní. Dobrá zpráva však je, že zbavit se černých teček rozhodně není nemožné, stačí mít trpělivost a vědět, jak na to. Více se o tom dozvíte v dnešním článku.

Pojďme se pro začátek seznámit s tímto našim nepřítelem  a také si říct, co je to vlastně černá tečka. V pórech se postupně hromadí kožní máz společně s odumřelými buňkami, navíc v případě mastné nebo smíšené pleti tento proces probíhá s ještě vyšší intenzitou. Zmíněný uložený maz pak při kontaktu se vzduchem, tedy kyslíkem, ztmavne. Póry se zviditelní, a černá tečka je na světě.

Jak jsme již zmínili, černé tečky se nejčastěji objevují na mastné nebo smíšené pleti v nezávislosti na věku. Nejvícece potíží zažíváme v pubertě, kdy se v důsledku hormonálních změn, rapidně zvyšuje produkce kožního mazu. Přidáme-li k tomu pak ještě špatně určený postup v péči o pokožku, výsledkem bude problematická pleť s výraznými projevy akné.

První přirozenou reakcí je touha zbavit se těchto drobných nedokonalostí co nejdřív, navíc když to jde udělat poměrně jednoduše pomocí prstů/nehtů. Proces mechanického čištění pleti, odehrávající se v salonu, vypadá podobně, avšak přináší zcela jiné výsledky. Proč? Protože odborník v dbá na hygienu, používá papírové kapesníčky nebo sterilní pomůcky. Doma si často před „estetickým zákrokem“ neumyjeme ani ruce. Dermatolog či kospetolog ví, do jaké míry lze pleť vyčistit a jak to udělat tak, aby se z kosmetické procedury nestal pro pleť taumatický žážitek a nedošlo tak spíše ke zhoršení stavu pokožky.Nicméně, čištění zůstává základní věcí v systému péče o problematickou pleť. Taková péče by měla vypadat následovně:

Domácí rituál ráno a večer: čisticí pěna nebo gel, klidně s obsahem jemných peelingových částeček, tonikum a hydratační krém. Všechny kosmetické výrobky by měly být doporučeny odborníkem. 

  • Jednou až dvakrát za týden: aplikace peelingu nebo čisticí masky. Nepoužívejte však agresivní přípravky. Volte ty, co obsahují nejen čistící, ale i hydratační nebo výživné složky, např. masku EnteFace. Obsahuje Enterosgel, který výborně vytahuje z pórů veškeré nečistoty, ale takéPanthenol, který pleť zklidňuje a hydratuje.
  • Jednou až dvakrát za měsíc: návštěva kosmetického salonu a péče dle doporučení odborníka.

Ve snaze se černých teček zbavit samostatně, bez konzultace s kosmetologem, se často dopouštíme i dalších chyb. Náprava však může být jednodušší než se zdá. Zkuste například:

  • Začít od začátku, čili zkontrolovat celkový stav organismu. Pleť pouze odráží to, jak (ne)fungují naše vnitřní fyziologické pochody.
  • Upravit jídelníček. Pupínky, vyrážky, černé tečky, unavená pleť – to vše může být následkem nevyvážené stravy a nadměrné konzumace cukru, lepku, rychlých sacharidů či alkoholu.
  • Nezapomínat na hydrataci. Nejčastější omyl zní: „Po aplikaci hydratačního krému, se začne pleť lesknout více a bude vypadat mastnější“. Je to však přesně naopak. Pravidelná hydratace pomáhá udržovat pleťovou rovnováhu a produkce kožního mázu se tím pádem zpomaluje.
  • Pravidelnost v péči o pokožku je klíčem k úspěchu. Viditelných výsledků lze dosáhnout po několika měsících, týden opravdu nestačí.
  • Pokud za zhoršeným stavem pleti stojí období dospívání a s ním spjaté hormonální změny, budete muset mít se svou pletí bohužel mnohem větší trpělivost. Tělo se časem adaptuje a kožní potíže se zmírní či často úplně zmizí.
  • Nepřehánět to s dekorativní kosmetikou. Volte také přípravky s označením „nekomedogenní“, tedy takové, které díky svému složení nepřispívají k ucpávání pórů a následnému zhoršení stavu pokožky. Na současném trhu lze najít makeupy a korektory určené pro problematickou pleť, tý lepší najdete většinou v lékárnách. I tady by před výběrem produktu ovšem nemělo chybět odborné doporučení.
12.04.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907