Regenerace pleti: co to je a jak to můžeme ovlivnit?

Regenerace pleti: co to je a jak to můžeme ovlivnit?

Na obalech kosmetických přípravků se často objevuje výraz „napomáhá regeneraci pleti“. Co takový proces regenerace vlastně obnáší a proč musíme tělu „napomáhat“? Povíme vám o tom v dnešním článku.

Zjednodušeně řečeno, je regenerace pokožky proces její obnovy, který začíná v okamžiku, kdy dojde k mechanickému poškození. Čím rychleji regenerace proběhne, tím je pravděpodobnější, že po jejím skončení nezůstanou na pokožce žádné stopy. Regenerace navíc pomáhá zpomalit změny na povrchu pokožky související s věkem - například pigmentové skvrny a vrásky. Pokud tedy regenerace probíhá pomalu, pak pokožka zestárne poměrně rychle. Aby k tomu nedocházelo, doporučuje se regeneraci pravidelně „urychlovat“.

Existují dva typy regenerace pokožky:

  • Fyziologická regenerace epidermis je přirozený proces obnovy buněk. Průběh je ovlivňován výživou, imunitou a fyzickým zdravím.  Jak dlouho vydrží mládí pokožky, záleží právě na tomto procesu.
  • Reparativní regenerace epidermis je proces, který se spouští v důsledku mechanického poškození tkáně. Zda na pokožce po uzdravení zůstanou stopy nebo jizvy závisí na tom, jak rychle dojde k reparativní regeneraci. Tento proces je také ovlivněn výživou, imunitou a celkovým zdravím.

Nestačí však vědět, co je regenerace pokožky. Měli bychom mít také představu o tom, jak tento proces urychlit.

  • Věnujte pozornost výživě. Bezprostřední vliv na regenerační procesy mají látky a vitamíny, jež obsahují např. ryby, granátová jablka, mrkev, avokádo, ořechy, celozrnný chléb, mléčné výrobky a olivový olej. Je však třeba poznamenat, že všechno je dobré, je-li to užíváno s mírou. Začnete-li to přehánět konzumací výše uvedených potravin, můžete u sebe vyvolat alergickou reakci nebo si přivodit zažívací obtíže. Správně sestavit pestrý a vyvážený jídelníček vám pomůže např. výživový poradce.
  • Dopřávejte si pravidelné salonní procedury. K efektivním metodám, přispívajícím k urychlení regeneračních procesů, patří mezoterapie, plasmalifting, ale také masáž obličeje. Specialista v kosmetickém salonu pro vás vybere nejvhodnější variantu.

A poslední věc: vyberte vhodnou kosmetiku pro denní péči. Existují tři typy kosmetiky, které podporují regeneraci pokožky:

1.    Tzv. „náhradní“ kosmetické výrobky - obsahují prvky, které jsou součástí naší pokožky. Patří mezi ně kolagen, elastin, keratin atd. Aplikací přípravků tak doplňujete ty prvky, které epidermis postrádá. Tyto prostředky opravdu pomáhají a pokožka následně vypadá mnohem lépe, avšak efekt netrvá dlouho. Potřebné prvky se vstřebávají do pokožky a rozpouští se v ní. Regenerace však neprobíhá v hlubokých vrstvách pleti, ale téměř jen u povrchu. Proto se pokožka velmi brzy vrácí k původního vzhledu.
2.    Výživná kosmetika. Tyto produkty obsahují živiny, které jsou nezbytné pro regeneraci pokožky. Patří mezi ně vitamíny, minerály, aminokyseliny a mastné kyseliny. Nasycují pokožku a proces obnovy tak probíhá rychleji, ale pouze pokud mluvíme o mladé epidermis. Takové prostředky nenasytí stárnoucí pleť všemi nezbytnými prvky a nedojde pak k žádným změnám.
3.    „Obnovující“ kosmetika, nebo-li anti-age přípravky. Jedná se o kosmetiku, která by se měla používat při prvních příznacích stárnutí pleti a pro ošetření zralé pleti (od 35-ti let dále). Obnovující produkty obsahují speciální komplexy, které nasytí pokožku užitečnými látkami. Pomohou obnovit funkce pokožky a po jejich aplikaci se spouští přirozený fyziologický proces regenerace.
 

23.02.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907