„Opravdu je to akné nebo se jedná třeba o jiné kožní onemocnění?“

„Opravdu je to akné nebo se jedná třeba o jiné kožní onemocnění?“

Stane se, že i dermatolog bude považovat jiné kožní nemoci za akné. Abychom toto kožní onemocnění správně rozpoznali, je někdy nutné vyzjist názor dalšího lékaře. S jakými nemocemi se dá akné splést? O tom více v dnešním článku. 

Začneme tím, že si připomeneme co je to akné. Z lékařského hlediska se jedná o chronické onemocnění vlasových folikulů a mazových žláz. 

Příznaky opravdového akné jsou jen těžko přehlédnutelné: 

  • Uzavřené komedony – pupínky s bílou tečkou uprostřed.

  • Otevřené komedony – černé tečky, které získávají svou barvu v důsledku oxidace mazu.

  • Papuly – červené, zánětlivé pupínky.

  • Pustuly – dutiny s hnisem uvnitř. 

Nicméně občas si i specialista může splést akné s některým z následujících onemocnění: 

  • Folikulitida. Způsobuje ji houba (kvasinky) malassezia. Akné připomíná díky k výskytu zánětlivých pupínků. Rozdíl spočívá v pocitu pálení a svědění, jež se zhoršují za horkého počasí a při vysoké vlhkosti.

  • Rosacea nebo-li růžovka. Připomíná akné charakteristickými červeno-růžovými vyrážkami. Povaha zánětu však není bakteriální, ale je způsobena porušením mikrocirkulace. Růžovku je snadné poznat podle rychlé reakce pokožky na horko či zimu, změny teploty, horké jídlo, alkohol a sluneční záření.

  • Demodikóza. Je způsobena kožním roztočem Demodex (Demodex folliculorum a Demodex brevis), který žije v mazových kanálcích. Toto onemocnění lze rozpoznat podle toho, že se v noci nebo pokud se nacházíte ve vlhké, teplé místnosti, objeví pocit svědění. Vyrážky se přitom mohou vyskytovat nejen na obličeji, ale i na pokožce hlavy, což se u akné nestává. 


Správnou diagnózu kožního onemocnění nelze úspěšně stanovit samostatně. Prvním krokem při vzniku kožních potíží, by proto měla být vždy návštěva dermatologické ordinace. Pokud se vám zdá, že odborník chybuje, není od věci zopakovat vyšetření v jiné ordinaci u jiného specialisty. 

Při péči o pleť v domácích podmínkách by jste měli věnovat pozornost důkladnému, ale šetrnému čištění pleti. Nápomocným prostředkem, kromě přípravků předepsaných dermatologem, může být také pleťová maska EnteFace. Díky obsahu křemičité látky Enterosgel, dokáže účinně chránit pleť proti působení různých bakterií a infekcí, které se jinak množí v místech zánětů. 

Léčba kožních onemocnění různého typu vyžaduje výdrž a trpělivost avšak pravidelná péče pomoci správných kosmetických a léčivých přípravků vždy přináší kýžené výsledky.          

 

14.01.2021
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907