Co je kolagen a jak funguje v lidském těle?

Co je kolagen a jak funguje v lidském těle?

Kolagen je bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání a je tak nedílnou součástí našeho těla. Tato bílkovina pomáhá utvářet 30% proteinů v lidském těle. Kolagen tak najdeme jak v pokožce tak kloubech, zubech, šlachách i cévách. Tvoří také 70% proteinů právě v kůži. Jak přesně funguje, proč s věkem klesne množství kolagenových vláken v těle a také proč je právě mořský kolagen pro naše tělo nejvíce prospěšný, vám povíme v novém článku. 

Během života se kůže člověka nepřetržitě obnovuje v důsledku destrukce a syntézy kolagenových vláken. Obnova kolagenu je energeticky velmi náročná, organismus se jí proto ve stárnutí začíná „vyhýbat“. Navíc s věkem se kolagen rozkládá rychleji a regeneruje pomaleji. Pokud nejde o přirozené procesy, spouštěčem procesu destrukce kolagenových vláken se může stát UV záření, kouření (nikotin) a nadměrné užívání cukru. Proto je vhodné šetřit svému tělu metabolickou práci a kolagen v průběhu života „externě“ doplňovat.  

Kolagen lze do organismu dodat několika způsoby:

 • Doplněk stravy
 • Kosmetická injekce
 • Kosmetický přípravek 


Budeme-li se bavit o původu kolagenu používaného v kosmetice, pak mluvíme o zvířecím, mořském a lidském. Každý z nich může být nativní, hydrolyzovaný a rozpustný. Normální (nativní) kolagen nemůže proniknout skrze pokožku a funguje proto pouze na jejím povrchu. Hydrolyzované a rozpustné kolageny mohou proniknout skrz kůži, ale nejde pak přímo o čistý kolagen, což snižuje výsledný efekt. Jedná se totiž pouze o jednotlivé aminokyseliny a jejich řetězce (peptidy), které však nemají vlastnosti skutečného kolagenu.

Existuje také klasifikace kolagenu dle místa, kde se v organismu vyskytují – celkově se jedná o zhruba 30 typů. Mezi nejrozšířenější však patří 4 následující typy:

 1. Typ I (je obsažen v kostech, kloubech, šlachách a kůži)
 2. Typ II (je obsažen v chrupavkách)
 3. Typ III (je obsažen zejména v kůži, svalech a kostech, kde slouží jako pomocník při poraněních, později přechází v typ I)
 4. Typ V (je obsažen v cévách)

Chceme-li odpovědět na otázku, zda kolagen funguje v kosmetice, musíme pochopit, co přesně od něj očekáváme. Kolagen dokáže pleť hydratovat, dodat jí pružnost a hebkost, urychluje regenerační proces. V praxi to znamená, že zmizí např. drobné vrásky. Jediné, co nemůže – vrátit zpět čas a ovlivnit syntézu přírodního kolagenu v pokožce. Což je škoda, protože tělo může plně využívat pouze kolagen, který je uvnitř syntetizován vlastními buňkami.

Účinná strategie boje se známkami narůstajícího věku by měla proto obsahovat následující kroky:

 • Odstranění starých poškozených kolagenových vláken
 • Stimulace syntézy nového kolagenu
 • Vypracování komplexního systému péče o pleť pomocí kosmetických produktů s obsahem kolagenu (v domácích podmínkách a v salonu pod dohledem odborníka) 
 • Používání doplňku stravy – čistého kolagenu.

Podobný přístup je sice efektivní, ale také časově a finančně náročný. Poskytnout svému tělu podporu však lze alespoň částečně pomocí doplňků stravy – sáhněte proto právě po mořském nebo-li rybím kolagenu (Typ I).

Tento druh kolagenu je nejčastěji získáván z šupin studenovodních ryb, tedy z tresek, lososů atd. Díky svému způsobu extrakce má nízkou molekulární hmotnost – řetězce aminokyselin jsou kratší a samotné molekuly jsou menší. Pro lidské tělo to znamená lepší vstřebatelnost, což umožňuje dopravit kolagenové částečky přesně tam, kde jsou nejvíce potřeba. V porovnání s jinými kolageny živočišného původu, jako např. hovězí nebo vepřový, je rybí kolagen až dvojnásobně vstřebatelnější.

Na trhu se nedávno objevil nový přípravek Biomedix Collagen, který je stoprocentním přírodním mořským kolagenem typu I. Je vyroben z volně žijících ryb a obsahuje 5 tis. mg čistého kolagenu v jednom sáčku – přesně toto množství je podle odborníků ideální denní dávkou pro dospělého člověka.

Biomedix Collagen působí proti následujícím problémům:

 • Slabé a křehké nehty
 • Předčasné stárnutí pleti
 • Bolesti kloubů, svalů a kostí
 • Celulitida
 • Špatná kvalita vlasů
 • Skvrny na těle a obličeji


Balení obsahuje 32 sáčků, tedy kúru na jeden měsíc. Objednat si Biomedix Collagen můžete na https://www.enteface.cz/kosik. 

28.12.2020
Bezplatná linka +420 800 414 005/608 837 907